Derby: Prečo zavádzate futbalových fanúšikov?

Autor: Milan Vrábeľ | 29.8.2015 o 9:39 | (upravené 29.8.2015 o 15:06) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  882x

Reportáž o bojkotujúcom derby medzi Slovanom a Trnavou, ktorú v utorok ponúkla v televíznych novinách televízia zo Záhorskej Bystrice je prinajmenšom poburujúca. Ako si môže verejná televízia dovoliť tak subjektívnu reportáž?

Televízna spoločnosť, ktorá je s nami takmer devätnásť rokov zdvihla žalúdok nejednému futbalovému fanúšikovi po utorkovej reportáži. Vyjadrila sa k najväčšiemu derby na Slovensku medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava. Ultras tábory oboch celkov totiž vyhlásili bojkot tohto prestížneho stretnutia z dôvodu šikanovania fanúšikov zo strany belasého tábora. Na tom by však nebolo nič zlého, avšak futbalovým fanatikom ponúkla hneď niekoľko zavádzajúcich informácii a poloprávd.

 

Ľudí pri televíznych obrazovkách zarazila ako prvá básnická otázka: „Komu budú ultras na dnešnom derby chýbať?“ Odpoveď si mohli pozrieť priamo na Pasienkoch. Zápasu sa OFICIÁLNE zúčastnilo necelých 2000 divákov, čo je najmenšia divácka návšteva najslávnejšieho slovenského derby vôbec a nehovoriac o tom, že reálne sme na stretnutí videli podstatne menej fanúšikov. Ultras suma sumárum chýbal minimálne päť tisícovej návšteve, ktorá kedysi toto derby navštevovala!

 

V súvislosti k „antichuligánskemu zákonu“, ktorý je v platnosti takmer rok, sa vyjadril aj hovorca SFZ: „Ubúdajú nám negatívne javy a pomaličky nám pribúdajú diváci.“ Áno toto tvrdenie je pravdivé, avšak určite nie objektívne. Diváci aktuálne pribúdajú, ale nič, respektíve málo sa to týka faktu, že ultras zmizli zo štadiónov. V Žiline klesla priemerná návšteva po odchode ultras o bezmála 3000 divákov, po spore s vedením Slovana chodí na Pasienky miesto tritisíc fanúšikov niekedy niečo ledva nad 500. Fanúšikov je aktuálne viac vďaka dvom nováčikom, čerstvo zrekonštruovaným štadiónom, respektíve vďaka klubu, ktorý je aktuálne vo forme. Ani raz som nestretol s názorom od diváka, že ide na štadión vďaka hľadisku, kde počuť padať jadierka zo semienok na zem a práve naopak, ľudí zaujíma support, choreografia a sem tam aj nejaké to napätie a veľakrát práve preto navštívia futbalový svätostánok.

 

Pokračovali vyjadrením neznámych odborníkov, ktorí dostali otázku: Prečo neprišli diváci na derby Slovan : Trnava, keď sa stretnutia nezúčastnili ultras tábory? Najprv sa musí hrať dobrý futbal v kultúrnych štadiónoch a bez ohrozenia zdravia - odpovedali. Opäť ponúkli Áááá, ale Bééé nám znovu chýbalo. Je pravda, že všetky tieto fakty pomôžu k zvýšeniu návštevnosti, ale predsa len nie sú podstatou, neovplyvnia totiž masy ľudí a hlavne nie na dlhšiu dobu. Viď štadión v Žiline - je kultúrny, bezpečný a futbalisti sú snáď v najlepšej forme. Divákov na zápasoch Fortuna ligy je však len niečo nad 2000, čo je jednoducho málo. Chýba ultras, chýba lepší marketing a chýba komunikácia medzi vedením a fanúšikmi! Toto sú reálne problémy malej návštevy a je smutné, že všetko dávajú za vinu ultras.

 

Ďalej uviedli príklad so Žilinou a štátnou reprezentáciou, kde je aktuálne veľa divákov, poriadok a údajne aj skvelá atmosféra. Opäť pískli vedľa. Dať do popredia príklad Žiliny, kde sa štadión takmer vypredal v jedinom stretnutí a aj to si diváci boli pozrieť skôr hostí z Bilbaa a zároveň slovenskú reprezentáciu, ktorá je vypredaná len preto, lebo hrá v životnej forme je prinajmenšom smiešne. K tomu spomenúť „skvelú“ atmosféru? Ďalší prešľap! Videli kompetentní zápas Trnavy, či Dunajskej Stredy, kde tvoria atmosféru momentálne najlepší fanúšikovia na Slovensku spoločne a v neposlednom rade s ultras? Rozhodne nie! Atmosféra zo Žiliny pri takmer desaťtisícovej návšteve a pri minimálne dvojnásobku menej fanatikov a aj ultras sa ani len nedá porovnať!

 

Netvrdím, že nadávky, chuligáni a násilnosti na štadión, či mimo neho patria, avšak televízia, ktorá tvorí mienku tisícom ľudí a má byť médiom, ktoré je nezávislé, si jednoducho nemôže dovoliť tak jednostrannú a antifanúšikovskú reportáž. Korunovala to nadpisom na svojom webe: „Dobrá správa pre slušných ľudí! Zákon proti chuligánom funguje.“ Áno, funguje, avšak je smutné, že funguje aj na tisíce slušných divákov!

 

P.S. - Spomínanú reportáž môžete nájsť tu: http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/34883_televizne-noviny Treba kliknúť v obsahu videa na nadpis - Bojkotujú derby. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?